January 21, 2022 20:45
Свет

НАТО ја предупреди Русија дека ќе се соочи со последици ако ја нападне Украина

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја предупреди Русија на „последиците“ и „цената што ќе ја плати ако употреби сила против Украина“ со силите подготвени за борба испратени до границите на земјата, пренесува Ројтерс.

-Многу сме загрижени за тоа што се случува. По втор пат оваа година Русија концентрираше тешка опрема, тенкови и војници подготвени да се бори на границите на Украина. Нејзината реторика е агресивна, а нејзините намери се нејасни, рече Норвежанецот Столтенберг.

Тој додаде дека Русија ја нападнала Украина во минатото со анексијата на Крим и поддршката на сепаратистите во Донбас.

-Мора да биде јасно дека ако Русија употреби сила против Украина, тоа ќе има последици и ќе плати за тоа. Затоа ние продолжуваме да ја повикуваме Русија да избегнува ескалација. Ситуацијата во Украина ќе биде една од главните теми на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Рига, Латвија, во вторник и среда, предупреди Столтенберг.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 19

AniWatch Gintama Episode 192

AniWatch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 7

english dubbed anime AniWatch Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Part 2

anime to watch AniWatch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai