August 13, 2022 17:14
Свет

НАТО предупреди на долгогодишна војна во Украина

Војната во Украина би можела да трае со години, рече шефот на НАТО во неделата поради засилените руски напади откако Европската Унија препорача Киев да стане кандидат за членство во блокот.

Столтенберг изјави дека снабдувањето со најсовремено оружје за украинските војници ќе ги зголеми шансите за ослободување на неговиот источен регион Донбас од руската контрола, пишува германскиот весник „Бил Дам Зонтаг“.

„Мораме да се подготвиме за фактот дека ова може да потрае со години. Не смееме да престанеме да ја поддржуваме Украина. Дури и ако трошоците се високи, не само за воена поддршка, туку и поради зголемените цени на енергијата и храната“, рече Столтенберг, генерален секретар на воената алијанса.

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој го посети Киев во петокот, исто така зборуваше за време на викендот за подготвеноста за долга војна.

„Тоа значи да се осигура дека Украина ќе добие оружје, опрема, муниција и обука побрзо од напаѓачот“, напиша Џонсон.

„Времето е витален фактор“, напиша тој. „Се ќе зависи од тоа дали Украина ќе може да ја зајакне својата способност да ја брани својата територија побрзо отколку што Русија може да ја обнови својата способност за напад“.

Говорејќи пред новинарите во саботата, Џонсон ја истакна потребата да се избегне „замор од Украина“.

Украина доби значителна поддршка кога Европската комисија и’ препорача на земјата кандидатски статус, одлука што Европската унија се очекува да ја одобри на самитот оваа недела.

Ова ќе ја стави Украина на патот да го следи она што го сметаше за недостижно пред руската инвазија на 24 февруари, дури и ако членството може да трае со години.