Балкан

НАТО и донираше на Албанија 60 респираторни машини

Албанското Министертво за одбрана прими донација од НАТО која се состои од 60 респиратори машини.

Во врска со донацијата преку Фејсбук реагираше американската амбасада каде се наведува дека САД покажува дека испораката на респираторните машини од американско производство ја потврдува посветеноста на САД кон глобалните предизвици.

-Сојузниците на НАТО се обединети во борбата против Ковид-19. Испораката во Албанија на 60 респиратори произведени во Америка, од резервите на Алијансата, ја покажува посветеноста на Соединетите држави за нашата трансатлантска врска и вистинското обединување на НАТО против глобалните предизвици, пишува во објавата на американската амбасада.

Донацијата била координирана од евро-атлантскиот центар за координација и одговор на катастрофи на НАТО (EADRCC). Деновиве донацијата ќе биде предадена на албанското Министерство за здравство по што ќе биде распределена по болниците.

Во Албанија се влошува состојбата со Ковид-19, каде овој месец во просек дневно се регистрираат по 230 новозаразени. Во последните 24 часа Ковид-19 е дијагностициран кај 301 лице, што е највисока бројка до сега.

KissAnime kissanime twitter: One Punch Man Episode 12

ANIMEFLIX animeflix fairy tail: One Piece (Dub) Episode 693