October 17, 2019 08:05
Свет

Напаѓачот на синагогата во Германија ги призна убиствата мотивирани од екстремно десничарски убедувања

Штефан Б, осомничениот за убиство на две лица во близина на синагогата во германскиот град Хале, се изјасни за виновен и рече дека делото било мотивирано од екстремно десничарски, антисемитски убедувања, јавија германските медиуми. Осомничениот, кој објавил расистички и антисемитски манифест и го пренесувал во живо пукањето што се случи во средата, детално им го опишал инцидентот на германските судии, се вели во извештаите на медиумите, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Нови вести

Меѓународна истрага за педофилија на интернет – уапсени 338 лица ширум светот

Filip

Трамп: Ако нема решение за Сирија, санкциите кон Турција ќе бидат погубни

Filip

Турција подготвува санкциите како одговор на мерките од САД

Filip