December 10, 2022 06:32
Свет

Напад на синагога во Хановер за време на служба, внатре имало 200 луѓе

За време на најголемиот еврејски празник, Јом Кипур, беше извршен напад на синагога во Хановер. Во моментот на нападот во синагогата имало од 150 до 200 луѓе.

Според весникот „Хановеранише алгемејна“ (ХАЗ), за време на богослужбата синоќа околу 19 часот непознати лица фрлиле тврд предмет кон прозорецот на синагогата. Кон крајот на богослужбата присутните слушнале кршење стакло, а на прозорецот висок шест метри здогледале дупка.

Претседателот на еврејската заедница Мајкл Фирст изјави дека напаѓачите морале да влезат во областа околу синагогата. Тој додаде дека ова е првпат такво нешто да се случи во Хановер. Додал дека сè укажува на тоа дека некој ја прескокнал оградата за да го изврши нападот.

„ Тоа не би можело да се деца“ – рекол Фирст.

Инаку, Евреите во Германија сè уште се сеќаваат на атентатот во Хале пред три години на истиот празник, кога тешко вооружениот, десничарски екстремист Стефан Балиет се обиде да изврши крвопролевање во синагогата.

Тој фрли запаливи направи и експлозиви низ прозорецот на синагогата, го затвори прозорецот и уби случаен минувач пред синагогата.