October 18, 2021 01:47
Свет

Нападнат пункт за вакцинација во Пакистан, убиен полицаец

Вооружени мотоциклисти денеска убија полицаец кој чуваше објект за вакцинација против детска парализа во северозападен Пакистан, соопшти полицијата.

Пакистанските милитанти често напаѓаат места за вакцинација и полиција што ги обезбедува, оправдувајќи ги нивните напади со тврдењето дека кампањите за вакцинација против детска парализа се дел од западната завера за стерилизација на пакистанските деца, пишуваат агенциите.

Нападот се случи на третиот ден од петдневната кампања за вакцинација против детска парализа низ провинцијата.

Вакцинацијата е дел од националната програма за искоренување на детска парализа до крајот на 2021 година, а целта е да се вакцинираат 6,24 милиони деца помлади од пет години.

Пакистан и Авганистан се единствените преостанати земји во светот кои се борат со детска парализа, откако Нигерија успешно ја искорени болеста минатата година.

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Watch Fairy Tail Episode 175

Website https://gogoanime.be: Watch Gun Samurai gogoanime Episode 7 gogoanime1

Website https://twistmoe.net: Watch evangelion: Another Impact twistmoe Episode Full gogoanime

Snupps: https://www.snupps.com/animefreakws

Youmagine: https://www.youmagine.com/kissanimemx/designs