June 26, 2022 22:05
Свет

Над 8000 мигранти пристигнале преку Ла Манш во Велика Британија годинава

Повеќе од 8.000 илегални мигранти пристигнале во Велика Британија преминувајќи го Ла Манш оваа година, покажуваат статистичките податоци.

Од почетокот на 2022 година, 8.393 луѓе пристигнале во Обединетото Кралство откако со мали чамци пловеле по прометните поморски патеки од Франција, покажува анализата на Бритиш Прес Асосиејшн изготвена врз основа на податоците на британската влада, пренесува ДПА:

Ова е повеќе од двојно зголемување во однос на бројот регистриран за истиот период во 2021 година (3.112) и повеќе од шест пати повеќе од бројот забележан во овој период во 2020 година (1.340).

đánh bài go88 go88 dow anh tài xỉu go88

https://sunwin.fan/