Спорт

Надал во финале на Мелбурн-Да ми кажеше некој дека во 2022 ќе се борам за трофеј на АО, ќе го направев луд

Рафаел Надал се пласираше во своето шесто финале на Австралија опен откако го победи Матео Беретини во четири сета  6-3, 6-2, 3-6, 6-3, за околу три часа.

Шпанецот силно го започна натпреварот и поведе со 3-0 по раниот прекин во вториот гем. До крајот на делот не се двоумеше и поведе откако ја реализираше својата четврта сет топка. Вториот сет започна идентично како и првиот – Матадорот брзо ја презеде контролата врз случувањата на теренот и по раното водство од 4-0 гемови, немаше проблем да се доближи до сет од неделното финале.

Во третото полувреме Беретини почна да ги наоѓа своите удари и по неколку изедначени партии го дочека својот момент во осмиот гем, кога првпат се обиде со Шпанецот на мечот, а потоа успешно сервираше за да ја намали неговата разлика.

Ситуацијата се повтори и во четвртиот сет, но со разменети улоги – овој пат Надал го дочека својот момент и по брејк во осмиот гем не погреши на сопственото додавање за да влезе по шести пат во борбата за трофеј на Австралија опен.

Со тоа дојде на чекор до влез во историјата како прв тенисер кој дошол до бројката од 21 гренслем-титула. Тој беше исцрпен по дуелот со Италијанецот, особено што и во претходната рунда имаше неверојатна пресметка во пет сета со Денис Шаповалов.

-Првите два сета против Беретини беа најдобри кои сум ги одиграл после долго време. Третиот го загубив, а потоа се борев и страдав на теренот, но за да успеете, мора да минете и низ тоа. Неверојатно е што повторно сум во финалето, повторно се чувствувам жив. По сѐ она што ми се случи, не верував дека ќе добијам нова шанса да се борам за трофеј во Австралија. Пред само три недели не можев ни да замислам дека ќе дојдам до финалето. Затоа, ова за мене е чудо, ги надминав очекувањата. Бев исцрпен по мечот со Шаповалов, но се рехабилитирав подобро од што мислев, изјави Надал по мечот со Беретини.

Шпанецот  и самиот е изненаден од пласманот во финалето.

-Сега, сѐ се сведува на тоа да го освојам Австралија Опен, не мислам на ништо друго. Ова е фантастичен турнир, на кој многу пати немав среќа со повредите и загубив важни и тесни финалиња. Од Ѓоковиќ во 2012 година и од Федерер во 2017 година. Верувајте, некој да ми кажуваше дека ќе имам нова шанса за трофеј во 2022 година, ќе го направев луд, дополни Шпанецот.

Противник на Надал за место во историјата ќе биде подобриот од второто полуфинале помеѓу Данил Медведев и Стефанос Циципас.

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

watch animes Hunter x Hunter (2011) (Dub)

AniWatch SK8 the Infinity

AniWatch Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

AniWatch Dragon Ball Super

AniWatch BANANA FISH