December 1, 2021 17:12
Свет

Навални добитник на наградата Сахаров за 2021 година

Европскиот парламент го избра критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, кој во моментов е во затвор, за добитник на годинашната награда Сахаров за слобода на мислење.

Парламентот денеска објави дека му додели награда на критичарот на Кремљ за најголемите права на Европската унија.

Навални нема да може да отпатува да ја прими наградата на 15 декември, кога ќе се одржи церемонијата на доделување на наградата во Стразбур, пренесува Дојче Веле.

Наградата е именувана по советски дисидент, а Европскиот парламент ја доделува секоја година. Од 1988 година, награда од 50.000 евра се доделува на поединци и организации за човекови права за нивната работа во промовирање и одбрана на човековите права и слободи.

Меѓу номинираните за годинашната награда беа британската група за заштита на животната средина Глобал Витнес, затворената поранешна боливиска претседателка Џанин Агнес, 11 жени од Авганистан…