September 25, 2021 02:29
Македонија

Муцунски за Аеродром, Зафировски за Карпош, ВМРО-ДПМНЕ утврди осум нови кандидати за градоначалници

Професори, доктори, стопанственици, но и нови имиња, се меѓу новите осум кандидати за градоначалници што ги објави ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, огромно мнозинство граѓани се определило за поддршка на нови и некомпромитирани имиња.

-ВМРО-ДПМНЕ на последната седница на Извршниот и Централниот комитет донесе одлука за повеќе кандидати за градоначалници на општините. Се водевме од принципите за чесност, транспаретност, работливост и согласно со мислењето на членството и граѓаните, соопшти партијата.

За Општина Аеродром е предложен Тимчо Муцунски, доцент на Правниот факултет „Јустинијан први”, актуелен пратеник во Собранието и меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ, за Општина Карпош Оливер Зафировски, специјалист педијатар, пулмоалерголог, за Општина Битола Тони Коњановски, специјалист епидемиолог и советник во Советот на општина Битола, за Општина Струмица економистот Жан Дрвошанов, за Општина Кичево доктор Александар Јовановски, за Општина Крива Паланка поранешниот директор на Центарот за култура, Александар Рангелов, за Општина Старо Нагоричане филологот Велибор Денковски, а за Општина Долнени е предложен Ладо Глигороски кој активно се занимава со земјоделство. 

Поврзани вести

Починаа 12 лица, 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Маричиќ: Будимпешта не планира да го екстрадира Груевски

Igor

Градоначалникот на Петровец и уште пет лица испрале над половина милион евра од општинатa

Igor

One Punch Man 2nd Season Episode 12

Website https://animeflix.nl: Watch UzaMaid! animeflix Episode 12 animeflix given movie

Website https://twistmoe.net: Watch Destiny of the Shrine Maiden twistmoe Episode 12 anime streaming

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Community windy: https://community.windy.com/user/animeflixnl

Gogoanimebe blogspot: https://gogoanimebe.blogspot.com/