October 1, 2020 12:28
Спорт

Мугурза доби вајлд-карта во Дубаи

Шпанската тенисерка Габриње Мугуруза, следната недела ќе настапи на турнирот во Дубаи, Абу Даби. Финалистката од Австралија опен, доби специјална покана – вајлд-карта за главниот турнир.

Во Дубаи ќе настап шест од светските ТОП -10 тенисерки: Симона Халеп, Каролина Плишкова, Елина Свитолина, Белинда Бенчиќ, Софија Кенин, Кики Бертенс, а на турнирот ќе настапи и повратничката Ким Клајстерс.

Турнирот ќе се игра од 17 до 29 февруари.