September 20, 2021 23:04
Свет

Мртви и повредени во немирите во иранската провинција Лорестан, ајатолахот Хамнеи ги оправда демонстрантите кои бараат вода за пиење

Едно лице загина, а две се поврдени во најновите немири во западноиранската провинција Лорестан, поради тензиите предизвикани од недостигот на вода.

„Синоќа неколку часа имаше немири на некои улици во Алигударза, во покраината Лорестан”, се наведува на официјалната Интернет страница на „Ирибњуз”.

Француските медиуми известуваат дека немирите се иницирани „под изговор за проблеми со водата во Кузестан”, на југо-запад од земјата.

Од минатата недела во немирите во овој дел на земјата најмалку три лица се убиени во насилни протести предиавикани од недостигот на вода.

Во богатата со нафта провинција Кузестан живеат етнички Арапи, кои ја обвинуваат иранската шиитска теократија за дискриминација. Речиси пет милиони жители на Кузестан немаат пристап до вода за пиење, тврдат ирански активисти за човекови права.

Врховниот верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, денеска изјави дека Иранците кои протестираат против недостигот на вода на југозападот на земјата не можат да бидат обвинети, јавија иранските медиуми.

Британските медиуми пренесоа дека Хамнеи ги повика официјалните лица да се справат со проблемот со недостиг на водата.

-Луѓето го покажаа своето незадоволство, но не можеме да ги обвинуваме, мора да се грижиме за нивните прашања, рече Хамнеи.

Хамнеи додаде дека разни агенции, без оглед дали се владини или невладини, сериозно работат на решавање на оваа криза, предизвикана од недостигот на вода.

AniWatch: Brothers Conflict OVA anime episode 2 online free at https://aniwatch.pro anime stream

4Anime Watch anime online, English anime online HD

ANIMEFLIX: Vexille (Dub) anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix bleach

Watch Kino's Journey -the Beautiful World- the Animated Series Episode 12

Danluat thuvienphapluat: https://danluat.thuvienphapluat.vn/thanh-vien/animefreakws

Slideserve: https://www.slideserve.com/animeflixnl