August 5, 2021 02:33
Македонија

МПЦ-ОА е за имунизација, се огради oд свештеникот Здравевски од Преспанско-пелагониската епархија

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква ‒ Охридска архиепископија соопшти дека го поддржува процесот за имунизација на населението, сметајќи го за потребен во надминувањето на кризата со коронавирусот.

Во таа насока, САС на МПЦ-ОА, како што се посочува, се оградува од изнесените лични ставови на свештеникот Стеван Здравевски од Преспанско-пелагониската епархија искажани околу сесветската пандемија од Ковид-19, што не се во согласност со учењето и исповедањето на православната вера.

Од САС апелираат до верниот народ, свештенството и монаштвото, да не бидат воведени во заблуда од ваквите погрешни ставови, внимавајќи и на пројавената намера за создавање култ од нечија личност.

-Се препорачува на епархискиот архијереј да ги има предвид изјавите и повиците на споменатиот свештеник и да постапи согласно на своите надлежности, стои во соопштението од Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква ‒ Охридска архиепископија.

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE. The Disastrous Life of Saiki K. Final Arc (https://4anime.biz/m/zBRL) Episode Full

Watch anime online for free at AnimeHeaven weathering with you animeheaven. KONOSUBA -God's blessing on this wonderful world!- Legend of Crimson Episode Full

Watch anime online for free at AnimeBee english anime. Watch Magmel of the Sea Blue (Dub) Episode 13

KissAnime Blogger: https://www.blogger.com/profile/09364928539063079000