June 28, 2022 02:18
Македонија

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие денеска во Белград ќе одржат заедничка литургија. Одлуката вчера ја донесе Светиот синод на МПЦ.

Владиката Тимотеј очекува до крајот на месецот да се заокружи постапката со нашето барање автокефалност, како предлог на Српската црква и со согласност на сите православни цркви.

Пред два дена, Српската православна црква соопшти дека го обновува канонското единство со Македонската црква-Охридска архиепископија и признава статус на најширока автономија.

Од МПЦ тврдат дека во барањето автокефалност никогаш не сe откажале од Македонска во името на нашата црква.

go88 ơ myanmar go88 go88.mobi không vào được go88

sunwin pc sunwin international logistics co. ltd hướng dẫn tại sunwin