November 19, 2019 22:35
Спорт

МотоГП се враќа во Бразил

МотоГП потпиша 5-годишен договор и ќе се врати во Бразил од сезоната 2022 година на планираната нова писта во Рио де Жанеиро.

Градот за последно беше домаќин на старт на Светското првенство во мотоциклизам во 2004 година на трасата во комплексот „Жакарепагуа”, кој беше срушен како резултат на инфраструктурен проект за Летните олимписки игри во 2016 година.

Новиот „Рио Моторпарк”, со траса од 4,5 километри, треба да биде готов на почетокот од следната година.

Нови вести

Тотенхем го отпушти Покетино

Filip

Гризман веќе почнал да размислува да ја напушти Барселона

Filip

Тренерот на Надал: Неверојатно е како ја заврши годината

Filip