June 21, 2021 17:43
Свет

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Русија ги замрзна банкарските сметки во Москва на американското Радио Слободна Европа / Радио Слобода (RFE/RL) откако повеќепати го казни за кршење на законот за „странски агенти”. Русија одамна го одреди РСЕ како медиум на „странски агенти”.

Претходно вчера, руски извршители го известија московскиот огранок на програмата РСЕ / РЛ за започнување на постапката за неплатени казни направени за кршење на законот за „странски агенти”.

Според законот, руските власти имаат овластување да ги етикетираат невладините организации, медиумите или лицата финансирани од странство, за кои сметаат дека се вклучени во политички активности како „странски агенти”.

Терминот „странски агент”, кој носи негативна конотација од времето на Советскиот Сојуз, бара програми да прикажат изјава со 24 зборови, во која се вели дека тие функционираат како странски агент и да ги пријават своето финансирање и трошоци.

AnimeTV anime tv shows: Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

AniWatch anime: Watch Dr. Stone Episode 17 (https://aniwatch.pro/m/QWAB/ep-17)