November 28, 2020 08:51
Спорт

Мората: Сакаме да ја освоиме Лигата на шампионите

Напаѓачот на италјанскиот фудбалски првак Јувентус, Алваро Мората е задоволен од победата на неговиот тим во Киев против Динамо (2:0) на стартот од групната фаза во Лигата на шампионите.

Мората го замени Кристијано Роналдо на најдобар можен начин и му донесе победа на Јувентус.

Постигна два гола, во 46. и 84. минута.

– Секоја година имаме реални шанси да ја освоиме Лигата на шампионите и оваа сезона сакаме да го направиме тоа. Сакавме добро да ја започнеме новата сезона и тоа го сторивме. Задоволни сме, изјави Мората по натпреварот во Украина.

Покрај Динамо, Јувентус е во групата со Барселона и Ференцварош.