December 16, 2019 08:53
Свет

Моралес пристигна во Мексико и сподели фотографија на социјалните мрежи

Боливискиот претседател Ево Моралес пристигна во Мексико каде доби азил, по оставката што ја поднесе под притисок поради протестите во неговата земја.

Тој по пристигнувањето, на „Твитер“ напиша дека го боли заминувањето од земјата од политички причини и вети дека ќе се врати посилен и поенергичен.

Моралес објави фотографија на која се гледа како лежи под импровизиран шатор.

„Ова беше мојата прва ноќ по напуштањето на претседателството и под принуда на државен удар. Им благодарам на своите браќа од сојузот Тропик оф Кокабамба на овозможената безбедност и нега“, напиша Моралес.

Нови вести

Малта го одби престојот на децата од земји надвор од ЕУ чии родители не заработуваат доволно

zane

Мадуро: Повеќе од 65 проценти од граѓаните на Венецуела сакаат нов Парламент

Valentina

Во Виена уапсени двајца Чеченци, планирале терористички напад за Божиќ

Valentina