June 17, 2019 17:11
Балкан

Моисиу со совет до Мета: Решија кризата како јас во 2007

Поранешниот албански претседател, Алфред Моисиу на индиректен начин го посоветува актуелниот шеф на државата Илир Мета да свика лидерска средба за решавање на политичката криза во земјата.

На прашање на тиранската телевизија Ора њуз, како би делувал доколку тој во овој момент би бил шеф на државата, Моисиу изјави дека одговор дал со решавањето на кризата во 2007 година, кога во претседателската резиденција ги повика на разговори поранешниот премиер Сали Бериша и лидерот на тогаш опозициската Социјалистичка партија, Фатос Нано.

– Одговорот како треба да делува шефот на државата во вакви случаи, јас го дадов во 2007 година. Се сретнавме и заедно со сите парламентарни политички сили од тоа време изнајдовме решение за проблемот, рече Моисиу.

Нови вести

Долгот на Фенербахче надминал 650 милиони долари

Filip

Чанак: Да и се врати имотот на Црна Гора одземен 1918, никој не и брани на СПЦ да гради нови храмови

Igor

Ова е мајката што си ја уби тригодишната ќерка, па ја фрли од тераса во Белград

Igor