January 17, 2019 12:35
Свет

Можна е размена на украинските морнари за Руси

Русија би можела да ги предаде 24 украински морнари, кои ги зароби во близина на брегот на Крим, во рамките на Договорот за размена на затвореници со Украина, објавија руските медиуми повикувајќи се на неименувани дипломатски извори.

Според нив, на украинските морнари прво ќе им се суди во Русија пред да биде постигнат каков било договор за размена. Тие тврдат дека голем број Руси се во притвор во Украина, кои би можеле да бидат предмет на размена.

САД и Европската унија ја повикаа Москва да ги ослободи морнарите, кои се во притвор откако во ноември руската воена морнарица задржа три украински бродови заедно со нивните екипажи.

Се уште не е утврден датум за судењето на украинските морнари.

Украинските морнари изјавија дека се воени затвореници, но таквиот нивен статус го оспори Москва.

Related posts

ОН: Светот се повеќе се оддалечува од постевените цели за климата

Filip

Најмалку десетмина убиени во самоубиствен напад со автомобил-бомба во Могадишу

Filip

Шакира не платила десетици милиони евра данок во Шпанија

24news