December 11, 2019 01:59
Спорт

Модриќ: Фудбал не е само да победуваш

Лионел Меси шестата „Златната топка“ признание кое се доделува за најдобар играч во светот во годината која изминува, ја доби од својот претходник, хрватскиот интеранционалец Лука Модриќ. Хрватскиот репрезентативец  во годинашната трка за ова признание кое го доделува „Франс фудбал“ не се најде ниту во потесниот избор со 30 кандидати.

Тоа не го обесхрабри и не остана дома пред тв-екранот да ја следи церемонијата од Париз. Хрват својата човечка големина ја потврди со пристигнувањето на свеченоста, но и со постот на својот твитер профил објавен по церемонијата:

„Спортот и фудбалот не се само победување, туку и почит кон соиграчите и кон ривалите“.

Нови вести

Наполи и Ливерпул се пласираа во осминафиналето на ЛШ

Filip

Симовски закажа собир на жените од домашните клубови, кадетите загубија од Србија

Filip

Кошаркарките на ,,Патриот 2016″ поразени од екипата на ,,Пантери”

Filip