October 15, 2019 11:36
Балкан

Могерини: Косово ги исполнува сите услови за добивање визна либерализација

Канцеларијата на Европската Унија (ЕУ) во Косово објави дека Косово ги исполнило сите услови за визна либерализација и иако земјите-членки на ЕУ ја носат конечната одлука, високата претставничка Федерико Могерини на состанокот во Хелсинки рече дека е време да се донесе одлука за укинување на визите за косовските граѓани, пренесува Зери.

Во исто време, според ЕУ, важно е Косово да покаже континуирани напори во почитување на владеењето на правото, контролата на миграцијата и безбедноста.

Нови вести

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

zane

Заменик градоначалникот на Белград бркан по „Кнез Михајлова” од активисти на опозицијата

Igor

Курти: Српска листа не е српската заедница

Igor