January 27, 2021 02:22
Македонија

МНР го осуди скрнавењето на споменикот во Охрид за жртвите на несреќата од бродот „Илинден”

Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува вандалскиот акт на скрнавење на споменикот во Охрид за жртвите на трагичната несреќа со бродот “Илинден”, во која настрадаа бугарски туристи, на 5 септември 2009 година.

-Надлежните служби се информирани и во најскоро време ќе го отклонат ова злодело на неодговорни и злонамерни поединци, за да можеме достоинствено да ја паметиме ова трагедија, наведуваат од Министерството за надворешни работи.

Во соопштението се додава дека вратите на историскиот Охрид остануваат ширум отворени за сите туристи, а посебно се секогаш добредојдени нашите пријатели од соседна Бугарија.

ФОТО: БГНЕС

Watch My Hero Academia (Dub) Episode 1 (https://gogoanime.be/m/MWP9/ep-1) at website https://gogoanime.be. See more seven deadly sins gogoanime

Watch Yashahime: Princess Half-Demon Episode 2 (https://animefreak.ws/m/N14o/ep-2) at AnimeFreak attack on titan animefreak