November 27, 2020 17:54
Балкан

Мицотакис: Солидарност за Франција

Солидарност и поддршка за Франција по терористчкиот напад во Ница изразија грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, Министерството за надворешни работи на Грција, како и лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, јави дописничката на МИА од Атина.

-Длабоко шокиран од терористичкиот напад во Ница. Целосна солидарност за Франција. Обединети сме, напиша Мицотакис на „Твитер”.

Солидарност до францускиот народ и француската Влада изразија и шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас, како и Министерството за надворешни работи на Грција.

-Обединети сме против насилството и омразата, напиша меѓу другото Дендиас на неговиот „Твитер” профил.

Лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас исто така изрази солидарност до францускиот народ.