September 25, 2021 05:47
Балкан

Мицотакис ги повика Грците задолжително да се вакцинираат

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, денеска повторно застана во одбрана на задолжителната вакцинација за одредени групи од населението, повикувајќи се на членот 25 од грчкиот Устав.

За време на дискусијата со грчката претседателка Кетрин Сакеларопулу пред претставниците на медиумите за динамиката на вакцинирање во Грција, Мицотакис и претседателката се согласија дека е потребно мнозинството грчки граѓани да бидат вакцинирани.

Премиерот истакна дека распространетата делта варијанта на коронавирусот е позаразна од оригиналниот вид, поради што „сега е поважно од кога било порано сите Грци што тоа можат да го сорат и да се вакцинираат”.

-Државата има право да бара од сите граѓани да дадат свој придонес и на тој начин да демонстрираат социјална и национална солидарност, истакна Мицотакис, повикувајќи се на членот 25, став 4 од грчкиот Устав.

Тој рече дека пандемијата е битка во која „оваа генерација мора да победи” и истакна дека е морална обврска на секој граѓанин да се вакцинира и со тоа да изрази индивидуална одговорност во заедничката борба против вирусот.

Website https://animeheaven.pro: Watch Hensuki: Are you willing to fall in love with a pervert, as long as she's a cutie? (Dub) animeheaven Episode 12 anime heavene

Website https://animeflv.uk: Watch The Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance animeflv Episode 8 watch anime

Website https://aniwatch.pro: Watch Dragon Ball Z: Battle of Gods aniwatch Episode Full anime websites

Animepahe: GGO Football (Dub) anime episode 52 online free at https://animepahe.cc animes online

Liveinternet: https://www.liveinternet.ru/users/animefreakws/post485111770/

Nootheme: https://nootheme.com/forums/users/animefreakws/