April 24, 2019 22:23
Македонија

Мицкоски се сретна со Вучиќ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сретна со претседателот на Србија и претседател на СНС, Александар Вучиќ.

„Во текот на средбата се дискутираше за состојбите во регионот, можностите за соработка кои стојат на располагање. Воедно се разговараше и за соработката помеѓу двете сестрински партии и искористување на потенцијалите на тој план. Двајцата соговорници се осврнаа на потребата за добри билатерални односи помеѓу двете земји и потребата од понатамошно надградување на истите во повеќе области“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

„Република Македонија треба да гради отворена, рамномерна добрососедска политика базирана врз принципи и искрени вредности“, истакнал Мицкоски.

Нови вести

Штабот на Пендаровски: Новинарката Снежана Лупевска не ја говори вистината

Igor

Заев од Прилеп: Сите вие што останавте дома знам дека се ежите од помислата за враќање на режимот на Груевски

Igor

Демократската партија на Турците: Ги осудуваме влијанијата врз функционирањето на ИВЗ

Igor