January 22, 2019 23:00
Македонија

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува противник на договорот од Преспа и промената на Уставот

Во телефонска изјава за ТВ „Сител“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека ВМРО-ДПМНЕ силно ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија, но со сите демократски алатки ќе се бори против преспанскиот договор и промена на уставното име.

По вчерашната средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, Мицкоски се враќа со впечаток дека власта пред меѓународната заедница создава погрешна слика за дејствувањето на македонската опозиција.

„Впечатокот е дека ВМРО-ДПМНЕ применувало насилни методи, дека ВМРО-ДПМНЕ се заканува, ги уценува луѓето во Република Македонија, што апсолутно не е точно. Имав можност да ја претставам и нашата страна, нашето гледиште на работите во Република Македонија, како ВМРО-ДПМНЕ делуваше, но и како ќе делува во иднина. ВМРО-ДПМНЕ останува противник на договорот од Преспа, односно на целокупниот овој процес на промена на Уставот, со цел промена на името и идентитетот на државата се разбира. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги користи сите демократски алатки и методи да се спротистави на овој процес, рече Мицкоски“.

Related posts

Колку чини метар квадратен станбена површина во Скопје?

24info

Стратегијата за развој на граѓанскиот сектор денеска на владина седница

24info

Паѓа цената на становите во Скопје

24info