December 16, 2019 09:06
Македонија

Мицковски: Промената на името не беше услов за членство во НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека решавањето на спорот за името со Грција не бил услов за членство во НАТО, во интервју за „Дојче Веле“. Според Мицкоски, членството во НАТО е работа која што е започната од многу порано, уште во 2008 година.

На новинарски коментар дека услов за членство во НАТО беше решавање на спорот за името, нешто што Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг постојано го повторуваше, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ одговори:

„Не би рекол дека тоа беше услов“. Понатаму во интервјуто, Мицкоски вели ако добие 80 пратеника и ако има Бадентерово мнозинство, подготвени се за чекор назад со Договорот од Преспа.

„Нашиот став го знаете. Имаме ли 80 пратеника, има ли Бадентерово мнозинство, ние сме подготвени и се отвора можноста за чекор назад, тоа сум го кажал и тука нема и не треба да има дилема“, кажа Мицкоски.

Нови вести

ВМРО-ДПМНЕ: Не постои човек или бизнис сектор кој не е излажан од СДСМ

Igor

Владата денеска во Куманово ќе ја одржи редовната 171 седница 

Igor

На Шапка 15 сантиметри снег

Valentina