November 30, 2021 09:59
Македонија

Мисијата на ОДИХР ќе ја соопшти прелиминарната оценка за локалните избори

Мисијата на ОДИХР денеска ќе ја соопшти прелиминарната оценка од набљудувањето на локалните избори во Северна Македонија.

Тана де Зулуета, шефица на Набљудувчката мисија за изборите на ОДИХР и Штефан Краусе, заменик шеф на мисијата во 15 часот на прес-конференција ќе ги презентираат своите наоди.

Во Северна Македонија вчера се одржа првиот круг од седмите локални избори на кои се бираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје. На 3 480 избирачки места, граѓаните можеа да го дадат својот глас за вкупно 10 831 кандидати од кои 299 за градоначалници, а останатите за советници, на 91 листа поднесена од група избирачи односно независни, и 31 листа од политички партии и коалиции. Право на глас имаа 1 824 864 граѓани.

За Локалните избори 2021 што се одржуваа вчера акредитирани беа вкупно 1045 домашни и странски набљудувачи и преведувачи. Мисијата за проценка на изборите на ОБСЕ/ОДИХР имаше акредитирано 217 набљудувачи. Шефицата на Мисијата Де Зулуета вчера во изјава за новинарите рече дека Мисијата ќе остане и за вториот круг од изборите, ако за тоа има потреба.

Website https://animepahe.cc: Watch King of Braves GaoGaiGar Final animepahe Episode 8 anime streaming

Lupin the 3rd: Napoleon's Dictionary (https://animetv.cc/m/8XKl) Episode Full

Digimon Adventure 02: Revenge of Diaboromon (Dub) Episode Full

AnimeBee: Kure-nai OVA anime episode 2 online free at https://animebee.to watch anime online

Naruto (Dub) (https://animeheaven.pro/m/rMX) Episode 220