June 26, 2022 07:59
Свет

Министри од Г7 во Германија ќе разговараат за последици од војната во Украина

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок денеска ќе се консултира со своите колеги од групата индустриски најразвиени земји Г7 за глобалните последици од руската војна против Украина, јави ДПА.

Бербок ќе ги прими министрите за надворешни работи на Канада, Франција, Италија, Јапонија, Велика Британија, САД, во хотелски комплекс на Балтичко Море во Шлезвиг-Холштајн. Во план е и работна вечера.

Германското Министерство за надворешни работи информира дека ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи на Украина и Молдавија, Дмитро Кулеба и Нику Попеску.

Предвидено е министрите да дискутираат за енергијата, безбедноста на храната и други аспекти од војната, но и да се свртат кон релациите со Кина, како и кон ситуацијата во Индо-Пацификот.

На агендата се и ситуацијата во Авганистан, Африка и Блискиот Исток, како и заедничката борба против климатската криза и пандемијата од коронавирусот.

Германија во моментов претседава со групата Г7. Самитот на Г7 ќе се одржи од 26 до 28 јуни во Баварија.

nạp tiền go88 go88 download Tải go88 IOS/ Android/ PC/ APK nhận Code 50K

sunwin hotline danh bai doi thuong sunwin máy năng lượng mặt trời sunwin