August 8, 2022 18:18
Свет

Министерка во владата на Макрон осомничена за силување на две жени

Кризула Захаропулу, новоименуваната министерка во новата влада на францускиот претседател Емануел Макрон, е под истрага поради обвинувања дека силувала две жени додека работела како гинеколог.

Јавното обвинителство на Париз во средата потврди дека се истражуваат два случаи на можно силување на жени во гинеколошка ординација.

„ Покрената е истрага за две силувања кои наводно биле извршени во медицинската служба на осомничената Крижул Захаропулу“, објави „Дејли мејл“.

Првиот извештај е поднесен на 25 мај, а вториот на 16 јуни, а истрагата е во тек, а Захаропулу веќе е сослушана во полиција. Захаропулу е поранешна пратеничка во Европскиот парламент, родена во Грција.

Таа ѝ се приклучи на француската влада на 20 мај, пред катастрофалните изборни резултати што предизвикаа Макрон да го загуби парламентарното мнозинство. Захаропулу важи за еден од најмоќните политичари во француската влада.

Таа се истакна во 2015 година со тоа што се залагаше за подигање на јавната свест за ендометриозата, нарушување на слузницата на матката што може да има тешки последици кај жените и да влијае на плодноста. И покрај обвинувањата, 46-годишната Кризула досега ја задржа својата функција во француската влада како министерка за развој и меѓународни партнерства. Засега никој од власта не ги коментира овие наводи.