August 2, 2021 21:25
Македонија

Министерката Шекеринска во прва официјална посета на Република Португалија

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја започна дводневната официјална посета на Португалската Република. Посетата се реализира на покана на министерот за одбрана, Жао Гомеш Кравињу и е прва официјална посета на наш министер за одбрана.

Како што соопшти Министерството за одбрана, во рамки на посетата, министерката Шекеринска ќе има средба со домаќинот, португалскиот министер, како и со началникот на Генералштабот на Португалските вооружени сили.

Делегацијата од Министерството за одбрана и од Армијата, предводена од Шекеринска, ќе ја посети Командата за здружени операции која е оперативно седиште за португалски мисии во странство – НАТО, ОН и ЕУ мисии, како и училиштето за централизирана обука за странски мисии, пешадија, механизирани единици и артилерија на Португалските вооружени сили.

Воедно во рамки на посетата делегацијата ќе има разговори и во НАТО академијата за комуникации и информации во Лисабон. 

Посетата на Португалија, велат од МО, е прв чекор во воспоставувањето на билатерална соработка во одбраната меѓу двете земји. Министерството за одбрана на Северна Македонија веќе иницираше потпишување на Договор за билатерална одбранбена соработка кој се очекува да биде потпишан во наредниот период. 

Website https://animekisa.in: Watch Hyouka: Motsubeki Mono wa animekisa Episode Full animekisatv

Website https://animedao.nl: Watch Tales of Zestiria the X 2nd Season (Dub) animedao Episode 13 animedao one punch man

Website https://animetv.cc: Watch Girls & Panzer: Saishuushou Part 1 animetv Episode 1 animetvs

About: https://about.me/gogoanimelol

Thefarmingforum co: https://thefarmingforum.co.uk/index.php?members/animefreakws.160077/#about

8tracks: https://8tracks.com/kissanimemx