August 15, 2022 18:29
Балкан

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1.000 евра

Народното собрание на Бугарија одобри од 1 јули минималната пензија во земјата да достигне 467 лева (235 евра), а максималната пензија ќе се искачи на 2.000 лева (1.000 евра), јави дописникот на МИА од Софија.

Од 1 октомври ќе има уште едно покачување кое ќе стигне до 3.400 лева (1.700 евра), колку што изнесува максималниот приход од осигурување во Бугарија, беше прецизирано по расправите во собраниската комисија за буџет.

Денеска започнува вонредната седница на Националното собрание на која се очекува да биде усвоен ребалансот на државниот буџет на Бугарија.

sunwin club

tải sunwin

sunwin web sunwin sunwin.apk mới nhất

tải sunwin sunwin club sunwin club

sunwin sunwin.apk mới nhất sunwin tài xỉu