October 26, 2021 20:12
Спорт

Милан го тужи Лацио за расистичко скандирање на навивачите против Бакојако и Кеси

Тужба до Италијанската фудбалска федерација поднесе прволигашот Милан поради расистичките скандирања на навивачите на Лацио за време на минатонеделното дерби во Серија А.

Фудбалерите на Милан, Тимуе Бакајоко и Франк Кеси, вложија жалба по натпреварот дека биле навредувани на расна основа од навивачите на римскиот прволигаш.

– Некои навивачи на Лацио не навредуваа мене и Кеси. Ние сме горди на бојата на својата кожа и веруваме дека Милан ќе стори сè за да ги идентификува, изјави Бакајоко.

„Наша морална должност е да го пријавиме секој облика на дискриминација. Фудбалот и неговите институции мораат да бидат сложни во искоренување ваквите појави”, порача извршниот директор на Милан, Иван Газдитис.

Website https://animekisa.in: Watch Saint Seiya: The Hades Chapter - Elysion animekisa Episode 6 dubbed anime

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch DOTA: Dragon’s Blood (Dub) Episode 8

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Codechef: https://www.codechef.com/users/kissanimemx

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/animeflixnl