November 28, 2021 06:41
Македонија

МЗ: Ревакцинирани 45 отсто од полнолетните граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 57 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со вчера вкупно се вакцинирани 797.988 граѓани, ревакцинирани се 758.001, а трета доза примиле 1.039 граѓани,соопшти Министерството за здравство.

Педесет и три отсто од граѓаните над 40 – годишна возраст, како што се посочува, се ревакцинирани, а 33 отсто од популацијата од 18 до 39 години примиле една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 47 отсто, а со две дози опфатени се 45 отсто од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина, стои во соопштението.

Website https://animepahe.cc: Watch Astro Boy (2003) (Dub) animepahe Episode 50 animepahe

Watch anime online for free at AnimeTV ha anime tv

5-tou ni Naritai. (https://aniwatch.pro/m/zQpX) Episode Full

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Website https://wcostream.cc: Watch Kanojo ga Kanji wo Suki na Riyuu. wcostream Episode 2 we bare bears wcostream