October 16, 2021 12:16
Македонија

МЗ: Ревакцинирани 45 отсто од полнолетните граѓани

Вкупно 9.307 дози вакцини се аплицирани вчера и завчера, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани, а 196 граѓани примиле трета доза вакцина, соопшти Министерството за здравство.Заклучно со 13 октомври, како што се посочува, вкупно се вакцинирани 797.214 граѓани, ревакцинирани се 756.176, а трета доза примиле 982 граѓани. Педесет и три отсто од граѓаните над 40 -годишна возраст се ревакцинирани, а 33 отсто од популацијата од 18 до 39 години примиле една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 47 отсто, а со две дози опфатени се 45 отсто од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38 отсто од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35 отсто од популацијата во државата примила две дози вакцина, информираат од Министерството за здравство.

AnimeFreak: Picotopia anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreaks anime

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://gogoanime.be: Watch Here is Greenwood gogoanime Episode 6 gogoanime 10

AnimeHeaven: Battle Spirits: Burning Soul anime episode 51 online free at https://animeheaven.pro one piece anime heaven

Website https://aniwatch.pro: Watch AJIN: Demi-Human aniwatch Episode 13 watch anime online