October 22, 2021 02:11
Македонија

МЗ: Вчера вакцина примиле 7.518 граѓани, 703.878 се ревакцинирани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 778.408 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.624 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 7.518 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.482.287 дози вакцини, а ревакцинирани се 703.878 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Со последните бројки, како што се посочува, 55 отсто од населението над 40 години имаат примено една доза вакцина и 31 отсто од населението над 18 до 39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Децата од 12 до 18 годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител. Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста се намалува шансата од заболување како и смртен исход од истата, стои во соопштението.

Website https://animeflix.nl: Watch Godzilla: City on the Edge of Battle animeflix Episode Full darling in the franxx animeflix

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official

AnimeBee: Miru Tights: Cosplay Satsuei Tights anime episode Full online free at https://animebee.to animebee

Wake Up (https://gogoanime.be/m/gkQv) Episode Full

Letterboxd: https://letterboxd.com/gogoanimelol/

Gogoanimelol webflow: https://gogoanimelol.webflow.io/