October 21, 2021 20:49
Македонија

МЗ: Вчера вакцина примиле 12.062 граѓани, 690.806 се ревакцинирани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 774.422 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.955 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.062 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.465.229 дози вакцини, а ревакцинирани се 690.806 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Со последните бројки, како што се посочува, 55 отсто од населението над 40 години имаат примено една доза вакцина и 31 отсто од населението над 18 до 39 години е вакцинирано со една доза вакцина.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Децата од 12 до 18 годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител. Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста се намалува шансата од заболување, како и смртен исход од истата, стои во соопштението. 

Getter Robo: Armageddon Episode 13

TwistMoe: My Bride is a Mermaid anime episode 26 online free at https://twistmoe.net watch anime

Watch To the Abandoned Sacred Beasts Episode 12

Watch anime online for free at AnimeTV freak anime tv

Instapaper: https://www.instapaper.com/p/gogoanimebe

Cults3d: https://cults3d.com/fr/utilisateurs/gogoanimelol