Македонија

Меџити: Нема да гласам за новата влада

Пратеникот од ДУИ Изет Меџити за „Слободен печат“ потврди дека нема да гласа за новата влада на Димитар Ковачевски.  Тој не сакаше дополнително да образложи зошто не е присутен на собраниската седница за избор на владата, ниту зошто не ѝ дава поддршка.

Меџити вели дека досега доста зборувал и дека на јавноста и се познати неговите ставови. Претходно Меџити се спротивстави на изборот на експремиерот Зоран Заев и неговиот лидер Али Ахмети во владата на Заев дека за министри се предложени Артан Груби и Бујар Османи, но тогаш по разговор со лидерот на ДУИ ја гласаше владата на Заев.

Во Владата на Ковачевски повторно Груби и Османи се предложени за позициите прв вицепремиер и министер за политички систем и министер за надворешни работи, односно кај ДУИ нема промена на ниту еден министер. Главните аргументи на Меџити беа и се дека ни Груби, ни Османи немаат поддршка од базата за да бидат дел од извршната власт.

Ако само Меџити се воздржи од гласање, за владата на Ковачевски ќе гласаат 63 пратеници, односно таа ќе ја добие поддршката од мнозинството.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

watch anime free 4Anime One Piece

4 anime biz Kiss x Sis (TV)

4Anime Kiss x Sis (TV)

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

watch anime online JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable