October 25, 2021 16:50
Свет

Меѓународниот аеродром во Кабул отворен за летови

Меѓународниот аеродром во Кабул денеска официјално објави дека е отворен за домашни и меѓународни летови, јави агенцијата Каама прес, повикувајќи се на извор од Управата за цивилна авијација.

Како резултат на терористичкиот напад на 26 август, пистата беше сериозно оштетена. Технички експерти од Катар и Турција помогнаа да се обнови меѓународниот аеродром.

Првиот домашен лет од Кабул се реализира на 4 септември, а првиот меѓународен лет од Кабул до Доха беше на 9 септември. На 13 септември, пак, на аеродромот во главниот град на Авганистан слета првиот авион на меѓународен трговски лет од Исламабад.

AnimeFreak: Tenshi no Shippo Chu! anime episode 10 + 11 online free at https://animefreak.ws animefreaks website

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Rainbow Sentai Robin Episode 1

ANIMEFLIX: Seitokai Yakuindomo* anime episode 13 online free at https://animeflix.nl i want to eat your pancreas animeflix

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/kissanimemx/