November 19, 2019 12:25
Свет

Меѓународна истрага за педофилија на интернет – уапсени 338 лица ширум светот

Американските правници задолжени за борба против педофилијата денеска соопштија дека уапсени се 338 лица во 38 земји во рамки на истрага за интернет-страници за детска порнографија кои видеата ги продавале во замена за криптовалути биткоин, јавија светските агенции.

Веб-страницата „Добредојдовте на Видео“ (Welcome To Video) била затворена во март 2018 година, а на истата биле прикачени над 250.000 видеа, соопштија властите.

Судските власти уапсија и обвинија лица од САД, Велика Британија, Јужна Кореја, Германија, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Чешка, Канада, Ирска, Шпанија, Бразил и Австралија, соопшти министерството за правда на САД.

Во извештајот се вели дека истрагата помогнала за спасување на најмалку 23 малолетни жртви во САД, Велика Британија и Шпанија кои биле злоупотребени од корисниците на страницата. Многу од децата на видеата сè уште не се идентификувани.

Welcome To Video е една од првите веб-страници која наплаќала детската порнографија со биткоини, што им овозможило на корисниците да ги кријат своите идентитети за време на финансиските трансакции, соопшти американското Министерство за правда.

Нови вести

Ердоган му рекол на Трамп дека Турција нема да се откаже од „С-400“

zane

Помпео: Владата на Хонг Конг е должна да го врати мирот на граѓаните

zane

Уапсен маж осомничен дека планирал напад во Германија

zane