November 30, 2021 10:40
Свет

Меѓународната коалиција тврди дека убила повеќе од 160 Хути во близина на Мариб

Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија соопшти дека убила повеќе од 160 бунтовници во операцијата извршена во близина на стратешки важниот град Мариб.

Во борбите за Мариб изминатите денови загинаа стотина луѓе. И покрај тешките загуби, бунтовниците Хути тврдат дека напредуваат и оти зазеле област на 100 километри од Мариб.

Додека меѓународната коалиција соопшти дека „извеле 32 наапади во таа област, уништила 11 воени возила и елиминирала повеќе од 160 терористи”.

Мариб е последното упориште на владините сили во северниот дел на Јемен.

Меѓународната коалиција тврди дека во текот на неделата извршила голем број воздушни напади, во кои загинале над 700 бунтовници.

Граѓанската војна во Јемен почна во 2014 година, во која досега загинаа над 200.000 луѓе.

ANIMEFLIX: Monster Musume: Everyday Life With Monster Girls (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix safe

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch Space Pirate Captain Herlock: Outside Legend - The Endless Odyssey aniwatch Episode 13 dubbed anime

Website https://animepahe.cc: Watch Demon Lord, Retry! (Dub) animepahe Episode 12 watch animes

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed