October 19, 2021 00:22
Спорт

Меѓународната боксерска асоцијација за прв пат во историјата ќе додели парични награди на освојувачите на медали

За првпат во 75-годишната историјата, Меѓународната боксерска асоцијација (АИБА) ќе им додели на медалистите парични награди на претстојното Светско првенство, соопшти прес-лужбата на организацијата. Фондот за наградите е поставен на 2,6 милиони американски долари.

Златните медалисти ќе добијат по 100.000 долари, освојувачите на сребрени медали по 50.000 долари, бронзените 25.000 долари.

Претседателот на АИБА, Умар Кремлев изјави дека боксерите заслужуваат награда од федерацијата за нивното време и труд.

– Ова е првпат АИБА да ги награди финансиски медалистите на Светските првенства. Овие пари се заслужени земајќи ги предвид годините на подготовки и направените напори потребни за да се освои место на подиумот. Знаеме дека овој развој ќе биде голема придобивка за нашите боксери. Не само што треба да бидат успешни во рингот, туку и задоволни и просперитетни, додаде Кремлев.

Светското првенство во бокс ќе се одржи во Белград од 24 октомври до 6 ноември. Предвидено да се доделат 13 сета медали.

Website https://animepahe.cc: Watch High School Girls Specials animepahe Episode 3 anime sites

Watch anime online for free at AnimeFLV free anime online

.hack//Liminality (https://kissanime.mx/m/G1V5) Episode 4

Website https://wcostream.cc: Watch Happy Seven: The TV Manga wcostream Episode 13 wcostream harley quinn

Amara: https://amara.org/en/profiles/profile/On91yXQyAB2aqsUtpP9QyGeG4hYerFOT0Ro9jsBr-ws/

Bloggang: https://www.bloggang.com/mainblog.php?id=animeflixnl&month=23-06-2021&group=1&gblog=2