February 17, 2019 11:12
Спорт

Меси постигна повеќе од 20 гола во текот на 11 сезони по ред во Примера

Капитенот и напаѓач на Барселона, Лионел Меси, е единствениот играч во историјата на Шпанското фудбалско првенство со постигнати повеќе од 20 гола 11 сезони по ред.

Оваа сезона, по само 22.кола Меси веќе постигна 21 гол за Барселона во Примера.

Претходните сезони Аргентинецот во дресот на каталонскиот клуб ги заврши со оваа ефикасност:
2018 – 34 голови
2017 – 37
2016 – 26
2015 – 43
2014 – 28
2013 – 46
2012 – 50
2011 – 31
2010 – 34
2009 – 23.

Само во првите четири сезони од пристигнувањето во Барса Меси немаше повеќе од 20 погодоци:
2008 – 10
2007 – 14
2006 – 6
2005 – 1.

Related posts

Стаменковски најдобар на Отвореното меѓународно првенство WR PowerLifting

Igor

Македонија ги доби противниците за ЕП во одбојка

Filip

Дибала: Сакаме Меси да се врати во репрезентацијата

Igor