April 19, 2019 16:49
Спорт

Меси постигна повеќе од 20 гола во текот на 11 сезони по ред во Примера

Капитенот и напаѓач на Барселона, Лионел Меси, е единствениот играч во историјата на Шпанското фудбалско првенство со постигнати повеќе од 20 гола 11 сезони по ред.

Оваа сезона, по само 22.кола Меси веќе постигна 21 гол за Барселона во Примера.

Претходните сезони Аргентинецот во дресот на каталонскиот клуб ги заврши со оваа ефикасност:
2018 – 34 голови
2017 – 37
2016 – 26
2015 – 43
2014 – 28
2013 – 46
2012 – 50
2011 – 31
2010 – 34
2009 – 23.

Само во првите четири сезони од пристигнувањето во Барса Меси немаше повеќе од 20 погодоци:
2008 – 10
2007 – 14
2006 – 6
2005 – 1.

Нови вести

Ајнтрахт веќе ги продаде билетите за дуелот со Челзи

Filip

Роналдо е иднината на Јувентус, увери Алегри

Filip

Клоп: Дуелите со Кардиф и Хадерсфилд се исто толку важни, како и оние со Барса

Filip