October 30, 2020 17:11
Спорт

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Капитенот на шпанскиот фудбалски гигант Барселона, Лионел Меси може да пропушти три натпревари за каталонскиот тим, пренесува „Мундо Депортиво”.

Триесет и тригодишниот играч може да биде повикан на натпреварите на аргентинската репрезентација во квалификациите на Светското првенство 2022 година. Доколку Меси се согласи да дојде во националниот тим, ќе мора да помине низ двонеделен карантин.

За да игра за репрезентацијата, Меси ќе мора да лета две недели пред квалификациите. Така, тој може да ги пропушти натпреварите од Ла Лига со Виљареал, Селта и Севилја.

Репрезентацијата на Аргентина ќе игра против Еквадор на 8 октомври, и Боливија на 13 октомври.