October 22, 2021 23:54
Магазин

„Мерцедесот” на Џорџ Харисон продаден за 170.000 евра

Возилото „Мерцедес-Бенц 600″, што му припаѓаше на англискиот музичар, пејач, текстописец, музички и филмски продуцент и гитарист на легендарните „Битлс” – Џорџ Харисон, беше продаден на аукција, вчера, за 145.000 фунти (170.000 евра).

Автомобилот е произведен во септември 1963 година како еден од најпопуларните во историјата, и стана хит меѓу славните, државниците и политичарите ширум светот. Тоа е наследник на моделот „300-Д Аденауер” и е произведен во ограничен број примероци. Некогаш се сметаше за најскап и технолошки најнапреден модел на „Мерцедес”. Неговата големина, тежина и бројните хидраулични системи доведоа до развој на 6,3-литарскиот мотор „М-100 В-8″ со системот за вбризгување на гориво на „Бош”. Моторот со 247 коњски сили развиваше максимална брзина од 208 км/ч и е поврзан со четиристепенски автоматски менувач.

Внатрешноста на автомобилот содржи многу дрво, кожа и метал. Во Велика Британија во март годинава, му беше направена и реставрација.

TwistMoe: Teekyu 5 anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime sites

AnimeFreak: Hellsing: Digest for Freaks anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak bleach

Kappo (https://animeflv.uk/m/1DvD) Episode Full

https://animeheaven.pro anime sites

Droidforums: https://www.droidforums.net/members/kissanimemx.447678/

Vpubnddonggiang gov: http://vpubnddonggiang.gov.vn/Default.aspx?tabid=65&TLID=9752