January 24, 2022 21:34
Македонија

Мерките за невакцинираните одложени за наредната владина седница

Mерките кои се однесуваат на вакцинација против Ковид19, предлог на Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести, се одложени за наредната владина седница, информираат од ресорното министерство.

Инаку министерот за здравство Венко Филипче и претставниците на синдикатите договорија неколку барања во пресрет на денешната владина седница, на која ребаше да се разгледаат новите предлог-мерки за справување со ковид-пандемијата.

– Договорено се три барања. Првото е мерката од моментот на донесување да важи после 15 денови, со цел да се доедуцираат членовите на синдикатот. Второто е да бидат дадени два слободни денови од денот на примањето на вакцината, за тие што планираат да се имунизираат и третото барање е за оние кои нема да се вакцинираат, ПЦР-тестовите, кои се како алтернатива секоја недела, на место на свој трошок, ќе бидат на товар на работодавачот, информира Филипче.

Министерот најави дека исто така е донесена препорака задолжителната вакцинација на работното место да важи и за приватниот сектор.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Komi Can’t Communicate

Attack on Titan Season 3 Episode 4

AnimeFreak My Hero Academia (Dub) Episode 4

The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 4

AnimeFreak Josee, the Tiger and the Fish