November 27, 2021 03:36
Свет

Меркел ја призна својата најголема корона-грешка

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел изјави дека најслаб момент во борбата против пандемијата била заштитата на домовите за стари лица минатата зима, кога најмалку 30.000 луѓе починаа од инфекција со коронавирусот.

Меркел во интервју за дневниот весник „Зидојче цајтунг“ изјави дека тоа е фаза која сè уште ја растажува.

„На Божиќ минатата година, кога веќе имавме тестови, напорите на владата траеја премногу долго, додека во домовите за стари лица и домовите за нега биде воведен режим за тестирање со цел да се заштитат штитениците“, објасни таа.

Меркел рече дека лично се обидела да помогне во воведувањето тестови во телефонски разговори околу Божиќ.

„И покрај тоа, беше потребно премногу време за да се примени тестирањето. Тоа беше најслабиот момент во борбата против пандемијата“, истакна канцеларката.

Watch anime online for free at WCOStream wcostream attack on titan

Watch Lupin III: Touhou Kenbunroku - Another Page Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Yi Shijie Zhongyao Pu kissanime Episode 40 promare kissanime

AniWatch: The Seven Deadly Sins the Movie: Prisoners of the Sky (Dub) anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD