November 29, 2021 20:52
Свет

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за нејзината работа.

„ Ова канцеларство беше едно од најважните во историјата на републиката“, рече Штајнмаер во Бундестагот, врачувајќи ѝ документ за престанок на нејзините надлежности.

Денеска се одржа првата организациска седница на новиот германски парламент. Меркел и другите членови на германската влада сега ќе работат како вршители на должност додека Германија не добие нова влада.

TwistMoe: Magi: The Kingdom of Magic (Dub) anime episode 25 online free at https://twistmoe.net anime sites

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

How Clumsy you are, Miss Ueno (https://animeflix.nl/m/M0gm) Episode 12

Website https://4anime.biz: Watch Legendz: Tale of the Dragon Kings 4anime Episode 50 4animeone

High School Prodigies Have It Easy Even In Another World (Dub) (https://gogoanime.be/m/oo9O) Episode 12