Свет

Меркел: Со Макрон имаме различни ставови, но доаѓаме до компромис

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека таа и францускиот претседател Емануел Макрон „се борат” политички и имаат различни ставови, но на крајот сепак успеваат да најдат компромис и да соработуваат.

– Секако дека се бориме еден против друг, изјави Меркел за весникот „Зидојче Цајтинг”, коментирајќи ги нејзините односи со Макрон.

Меркел нагласи дека сепак и покрај различните гледања и сфаќања на работите, Берлин и Париз сосема природно се согласуваат за важните прашања.

Нови вести

Лион: Најмалку 13 повредени во експлозијата на пакет-бомба

Daniela

Избори за ЕП: Гласање во Латвија, Малта и во Словачка

Daniela

Северна Кореја прекрши резолуции на ОН со ракетните проби

Daniela